Logo  
 

Mistr lidové tvorby

Tak to byl začátek a mládí, krásných osmnáct a už dávno neexistující folklórní soubor GRŮŇ z Dolní Bečvy. soubor GrůňPotom přišly děti na které jsem pletla a háčkovala , vyšívala a drhola bytové doplňky a moc ráda chodila do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm za muzikou a lidovými výrobci, mezi kterými byly i krasličářky.
A tak to pokračuje:
Jednou jsem si kraslice zkusila doma udělat a už mně to zůstalo. Dělám je již více než 20 let. Kraslice dělám tradiční, podle původní lidové tvorby – to jsou ty černé s bílým škrábaným vzorečkem, ale na přání zákazníků mám i jiné barevné odstíny. Dále voskový reliéf a moderní dírkové kraslice a to slepičí, kachní, husí a pštrosí. Jejich výrobě věnuji každou volnou chvíli. Jsem členkou Výtvarné skupiny, Národopisného sdružení, Spolku pro komunitní práci a také Asociace malířů a malířek kraslic, kde mně byl udělen titul „Mistr lidové umělecké tvorby “.
Božena Pařenicová Jak se kraslice dělají také předvádím v krásném původním lidovém kroji, obvykle ve Valašském muzeu, na folklórních festivalech, veletrzích a lidových slavnostech.
Mívám samostatné výstavy, zúčastňuji se soutěží a při každé předváděcí akci většinou učím zájemce jak se kraslice vyrábí.
Mám v hlavě ještě spoustu výtvarných návrhů, které chci průběžně zrealizovat. Tak se občas podívejte na mé stránky, kde budou průběžně doplňovány.

all4comp.net (2006)